עיסוי שבדי

עיסוי שבדי מפנק מרגיע וממריץ גם יחדעיסוי שבדי, הנקרא לעיתים גם עיסוי קלאסי, הוא מרגיע וממריץ גם יחד, שמשמש הן כפינוק מהנה והן לשם תמיכה והשלמה בתהליכים רפואיים שונים, ובפרט במהלך התאוששות והחלמה מפציעות שונות.

יש המייחסים את המצאת הטכניקה למדריך סייף שבדי בן המאה ה-18 בשם פר הנריק לינג (שנפצע, ומתוך רצון לשקם את עצמו פיתח את העיסוי) אולם רבים אחרים טוענים כי ייתכן כי דווקא הולנד היא ארץ המוצא של הטכניקה הפופולארית, או שמדובר בשיטה שאף פעם לא הייתה שייכת לשבדיה בלבד אלא הייתה נפוצה בכל רחבי אירופה באותה תקופה ועל כן יש לכנותה “עיסוי קלאסי”. כך או כך, השם הרווח הוא עיסוי שבדי, וממילא, סביר להניח, מי שמגיע לטיפול זה עסוק בליהנות מהמסג’ ולהודות לידיו המיומנות והמנוסות של המעסה ולא שוקע בהרהורים אודות ההיסטוריה של השיטה.

כיצד מתבצע עיסוי שבדי?

עיסוי שבדי מתבצע על ידי מעסים מקצועיים במיוחד, כשהמטופל שוכב על מיטת טיפולים וגופו מכוסה בסדין או מגבת. הטיפול משלב מספר טכניקות בסיסיות: לישה, ליטוף, חיכוך, רטט ונקישות.

פעולת הלישה – בדומה להכנת בצק – מועכת, מגלגלת, מערסלת ולשה את השרירים השונים בגוף. פעולה זו מפוגגת את המתח האצור בשרירים, ובנוסף מסייעת למערכת הלימפה לנקז מהגוף רעלים.

פעולת הליטוף – התנועה הבסיסית של העיסוי הקלאסי – מתבצעת באמצעות כף יד אחת או שתיים, והיא תמיד זורמת לאורך קווי המתאר של הגוף לכיוון הלב. תוך כדי תנועה זו משתמש המטפל בשמן, והיא מחממת את השרירים, מרגיעה את הגוף (והנפש) ומחזקת את הלב.

החיכוך הוא תנועה עמוקה יותר ובמסגרתה מפעיל המעסה לחץ רב יותר על גופו של המטופל (באמצעות הנחת משקל גופו שלו על היד המעסה) – תנועה זו מזכירה עיסוי רקמות עמוק, והיא מטפלת ברקמות ומשפרת את זרימת הדם.

הרטט מושג באמצעות תנועות עדינות של גוף המטופל: המעסה – באמצעות ידיו או רק קצות אצבעותיו – מניע את גופו של המטופל אנה ואנה, כל פעם במקום אחר בגוף. מטרת הרטט היא לשחרר מתח שרירים ולהעניק לגוף רגיעה עמוקה.

הטכניקה האחרונה בה משתמשים בעיסוי שבדי היא נקישות – תנועות קצביות בעלות אפקט ממריץ. ישנן מספר שיטות של נקישות, ויש להיזהר בביצוע תנועות אלה על מנת לא ליצור אפקט של עודף מרץ ושחיקה של השרירים.

במקרים מסוימים מוסיפים המטפלים לעיסוי קלאסי זה רכיבים של טכניקות טיפול אחרות (מהאיורוודה, למשל, או מהשיאצו) ויוצרים עיסוי משולב אפקטיבי במיוחד.

טיפולים אחרים הניתנים ב”גרין ספא”

עיסוי שבדי, כאמור, הוא אחד הטיפולים המבוקשים ביותר ב”גרין ספא” – במיוחד בימים בהם מוקדש הספא לקבוצות כאלה ואחרות – ובצדק: מדובר בעיסוי המאפשר פעילות יעילה יותר של מערכת הלימפה, משפר את תפקוד מערכת העצבים, מחזק את השרירים, משפר את זרימת הדם בגוף, וכאמור מסייע בהתאוששות מפציעות ומחלות. בנוסף, עיסוי קלאסי זה מפחית דלקות ברקמות, מספק הקלה משמעותית במצבים של כאבים קשים (כאבי ראש, כאבי שרירים, פציעות ספורט ועוד), מאיין מתחים, חרדות וכעסים, ובאופן כללי מעניק למטופלים רווחה והנאה.

אולם מי שמחפש חוויות שהן לא רק מפנקות את הנפש ומחזקות את הגוף, אלא גם מעט יותר מסעירות, מוזמן לטיפולים אחרים הניתנים אצלנו ב”גרין ספא”. למשל, עיסוי טנטרי – טיפול זה מתבצע כשהמטופלים עירומים לחלוטין, כמובן תוך הקפדה מוחלטת של המטפלים לכבד את גופם של המטופלים ואת המרחב הפרטי שלהם, והוא נועד לאפשר למטופלים להתמסר ולהשתחרר לחלוטין מכל הכבלים והמחסומים המיותרים, להעצים את האנרגיה המינית ודרכה את כלל ההוויה.

?