עיסוי פרינאום

עיסוי פרינאום מתבצע על ידי האישה עצמה, או על ידי בן זוגהעיסוי פרינאום הוא עיסוי מיוחד שנועד להכין אישה בשלהי הריונה ללידה, ולהפוך את הבאת הילד לעולם לחוויה קלה יותר, נינוחה יותר ונטולת כאב.

מאחר שמדובר בעיסוי בעל אופי אינטימי במיוחד, הוא אינו ניתן בין כתלי “גרין ספא”. למעשה באף ספא לא תיתקלו בטיפול זה, שמתבצע בפרטיות בבית, בשקט, על ידי האישה ההרה עצמה או על ידי בן זוגה האוהב.

הפרינאום (Perineum) נקרא בעברית חיץ הנקביים. הוא ממוקם בין הירכיים, באזור שבין פי הטבעת לנרתיק, ומתאפיין בצורת מעיין. לעיסוי פרינאום חשיבות רבה לקראת לידה, שכן על מנת שהעובר יצא בקלות ובנוחות מפתח הנרתיק (בהנחה שלא מדובר בלידה קיסרית), רצוי להפוך את הרקמות באזור לגמישות יותר כך שהסיכון להיווצרות קרעים בנרתיק פוחת משמעותית. כמו כן פוחתת הסבירות לביצוע אפיזיוטומיה (חיתוך החיץ) במהלך הלידה ולצורך בתפרים מאוחר יותר – חוויה לא נעימה המאריכה את משך ההחלמה אחרי הלידה וצובעת את הלידה בגוונים כואבים ומיותרים במקום שתיחרט בתודעה כחוויה שמיימית.

כיצד לבצע עיסוי פרינאום

עיסוי פרינאום מתבצע כאמור בבית, עם עדיפות למקום אינטימי ושקט, ואם רוצים עם מוזיקה מרגיעה ברקע. העיסוי מתבצע על ידי האישה עצמה, או על ידי בן זוגה (שכן מטבע הדברים הוא מתאפיין כאמור ברמת אינטימיות גבוהה מאוד) – חשוב מאוד שמי שמעסה את האזור ישטוף ידיים היטב וכן יוודא שציפורניו גזוזות, על מנת להימנע מאי נעימויות וזיהומים שעלולים להיגרם עקב ידיים לא נקיות מספיק.

רצוי גם להניח מגבת גדולה על המיטה, או סדין שלא נורא אם יתלכלך – שכן על מנת לרכך את אזור הפרינאום משתמשים בשמן. את השמן, שלרוב הוא שמן שקדים, מורחים על האצבעות המבצעות את המסג’. כשבן הזוג נרתם לעזרה, אלו הן האצבעות המורות של שתי הידיים, וכשהאישה מטפלת בעצמה היא משתמשת באגודלים (ובמידת הצורך נעזרת גם במראה כדי לבצע עיסוי מדויק).

האצבעות מוחדרות אל הנרתיק כשהן צמודות עד לפרק האמצעי שלהן (כ-3-4 ס”מ). בשלב זה מופרדות האצבעות לצדדים, בעדינות מרבית, ונמתחות כלפי מטה – פוזיציה שבה יש להישאר במשך כדקה. בהמשך מניעים את האצבעות בתנועות ערסול עדינות מספר פעמים ואז משחררים. על כל העיסוי ניתן לחזור מספר פעמים ובסך הכל כ-5 עד 10 דקות ביום. חשוב להיזהר מעיסוי החלק העליון של הנרתיק, שלא אמור כלל להימתח, ובאופן כללי להקפיד על עדינות. בהדרגה, ככל שהרקמה בחיץ מתגמשת, ניתן להפעיל מעט יותר לחץ.

עיסוי פרינאום רצוי לבצע החל מהשבוע ה-34 להיריון. במקרה של דלקת בנרתיק או פטריה, יש להימנע מעיסוי.

פינוק לנשים בהריון

עיסוי פרינאום אמנם לא מוצע באף ספא, אבל אין פירוש הדבר שנשים הרות לא יכולות להתפנק ב”גרין ספא“. עיסוי לנשים הרות הוא חוויה מרגשת הן לאם לעתיד והן לעובר (שמרגיש את שמרגישה אמו כל הזמן), ובכלל, תקופת ההיריון היא תקופה לא פשוטה ורווית תמורות שחלקן מלחיצות, אי נוחות ואף כאבים, שלא לדבר על השינויים ההורמונאליים שמשפיעים גם על מצב הרוח של האישה – כך שיום פינוק ב”גרין ספא”, במסגרת יום ספא זוגי עם האב לעתיד או בגפה, הוא חוויה שהאישה פשוט חייבת לעצמה כדי לפוגג מתחים מיותרים ולהגיע לקו הסיום של ההיריון נינוחה ורגועה, ומוכנה לאתגר הגדול של גידול ילד.

אחד הפינוקים המיוחדים הממתינים אצלנו לאישה ההרה הוא טיפול וואטסו – טיפול שיאצו במים חמים העוטפים את המטופלת ברכות מלטפת ומעניקים תחושת גן עדן ייחודית. גם טיפולי ספא ועיסויים אחרים במהלך ההיריון, אותם מומלץ לחוות החל מהשליש השני, תורמים לשלוות האישה ולמעבר מוצלח של התקופה הלא פשוטה.

?