עיסוי לנשים בהריון

עיסוי לנשים הרות להרגעה ופינוקלחץ מתמיד על שלפוחית השתן, עייפות רבה, בחילות והקאות, צרבות, עלייה משמעותית ברמות האסטרוגן והפרוגסטרון, מצבי רוח שמשתנים בתכיפות מתישה, בצקות, התכווצויות של שרירי הרגליים, תחושת נימול בגפיים, צורך להתרגל ליציבה שונה עקב עליית משקל הגוף וכמובן בטן שתופחת ויצור חי שמתפתח וצומח ומרגיש ומרגש – אין פלא שהריון הוא תקופה מורכבת ורבת תהפוכות מכל המינים.

עיסוי לנשים הרות נועד להפחית את המצוקות שנלוות להריון ובנוסף לפוגג מתחים ולחצים שהם חלק בלתי נפרד מהשינוי העצום העומד בפתח. כשלעיסוי זה מצטרפים פינוקים רבים אחרים במסגרת יום כיף בספא – ולא עוד ספא אלא “גרין ספא” היפהפה והמלבב – האישה נטענת באנרגיות חדשות ובעוצמות שמסייעות לה ללדת בקלות ומתוך שלווה ונועם.

חשוב לדעת כי מומלץ בתוקף להימנע מעיסוי במהלך השליש הראשון של ההיריון, אולם לאחר מכן העיסוי אינו מסוכן, אלא להיפך – מהווה, כאמור, חוויה מרגשת ומטעינה באנרגיות חשובות.

עיסוי לנשים הרות – בזהירות וברכות

עיסוי לנשים הרות מתבצע במספר טכניקות, כשאחת המומלצות היא הרפלקסולוגיה. בכל מקרה ישנה חשיבות עליונה לתנוחה בה מתבצע הטיפול, ובדרך כלל ישתמש המטפל בכריות על מנת לסייע לאישה ההרה למצוא תנוחה נוחה (ברוב המקרים בשכיבה על הצד עם תמיכה של כריות).

השפעתו של עיסוי לנשים הרות ניכרת בכל רמות ההוויה: הכאבים פוחתים ואף מתפוגגים, השרירים מתגמשים, הבצקות מתמתנות משמעותית, זרימת הדם משתפרת, רמת האנרגיה עולה פלאים – והלחץ נעלם כלא היה ומפנה מקום לרוגע ושלווה אמיתיים, כך שבסופו של הריון תגיע האישה לחדר הלידה כשהיא מלאת אנרגיה והתרגשות ולא מתח ותשישות. אגב, נשים רבות שעברו עיסוי לנשים הרות ב”גרין ספא” חוזרות אלינו לאחר הלידה – ביחד עם העולל, על מנת שהוא ייהנה מעיסוי תינוקות (וכמובן שבמקביל האם נהנית משלל פינוקים וטיפולים משמחים).

במקרים רבים, כולל עיסוי לנשים הרות שימוש בשמנים מיוחדים המזינים את העור, משיבים לו את רעננותו הטבעית ומפחיתים את סימני המתיחה. מומלץ להשתמש בשמנים טבעיים המכילים ויטמינים רבים כגון שמן נבט חיטה או שמן אבוקדו. גם שמן שקדים, שמן שומשום ושמן זרעי ענבים מומלצים לעיסוי במהלך היריון, וכך גם שמן קלנדולה – קלנדולה הוא שמו המדעי של הפרח המוכר לנו כציפורני חתול, ולשמן המופק ממנו יש סגולות מרפא רבות עוצמה. בניגוד לשמנים אלה ישנה רשימה ארוכה של שמנים בהם אסור להשתמש כשמעסים אישה הרה: מליסה, מרווה מרושתת, נענע, רוזמרין, שמן שמיר, אנג’ליקה ועוד. כמובן שהמטפלים המובחרים שלנו עושים שימוש אך ורק בשמנים מותרים – ואיכותיים במיוחד.

עיסוי מיוחד לקראת הלידה

ככל שמתקרב מועד הלידה, ואיתו הלחץ, המתח ותופעות הלוואי האחרות של ההריון, כך מומלץ יותר להעניק לאם לעתיד עיסויים ופינוקים באופן כללי. בנוסף לפינוקים – דוגמת יום ספא מחייה נפשות ב”גרין ספא” – ישנו טיפול ספציפי אותו כדאי לעבור: עיסוי פרינאום.

עיסוי זה לא ניתן באף ספא, שכן הוא מתאפיין ברמת אינטימיות גבוהה – מי שמבצע אותו הוא האישה בעצמה, או בן זוגה התומך והשותף לדרך ולחווית ההריון. כך או כך מדובר בעיסוי של אזור הפרינאום (או בשמו העברי, חיץ הנקביים) – האזור שבין הנרתיק לפי הטבעת – והוא נועד להגמיש את הרקמות בנרתיק על מנת למנוע היווצרות קרעים בו תוך כדי הלידה. בנוסף, מקטין עיסוי פרינאום את הסיכון להיווצרות הכרח לבצע חיתוך חיץ (אפיזיוטומיה) תוך כדי הבאת הילד לעולם ובאופן כללי מכין את הנרתיק לחוויה רבת העוצמה שהוא עתיד לעבור – ויחד איתו את האישה, שהודות לטיפול זה מגיעה לחדר הלידה שלווה ובוטחת בגופה ובעצמה.

?