רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה היא אחת השיטות המוכרת בתחום הרפואה המשלימה. שיטה זו מבוססת על כך שכף הרגל משקפת את כל איברי הגוף ועל כן האבחון והטיפול מתמקדים בכפות הרגליים (כשכאמור כל הגוף נהנה מכך).

קהל יעד ספציפי של הרפלקסולוגיה הוא אנשים הנרתעים ממגע וחוששים מעיסוי דוגמת עיסוי תאילנדי או שבדי וכדו’ – שכן המגע בכף הרגל נתפס כבלתי מאיים ונטול סממנים אינטימיים.

ההיסטוריה של הטיפול דרך כפות הרגליים

רפלקסולוגיה מתמקדת בכפות הרגלייםישנן לא מעט עדויות כי שיטת טיפול זו הייתה בשימוש כבר בעת העתיקה – בפירמידות המצריות ניתן לראות ציורי קיר המתארים אותה, וכך גם בתרבויות אחרות – אך בעת המודרנית היא הגיעה לתודעת הציבור רק בתחילת המאה העשרים, כשרופא אף אוזן גרון בשם ויליאם פיצ’ג’רלד גילה שלחץ בנקודות מסוימות בכפות הרגליים מפוגג כאבים באזורים אחרים בגוף.

שני עשורים מאוחר יותר פיתחה פיזיותרפיסטית בשם יוניס אינגהם מפה שמציגה את הקשר בין הנקודות השונות בכפות הרגליים לבין האזורים בגוף, כלומר את אותה השתקפות (Reflection) שעומדת בבסיס השיטה ואחראית גם לשמה. המפה הביאה לפריצת דרך בטיפול (שהוא למעשה סוג של עיסוי רפואי) והפכה אותו לפופולארי מאוד. ב“גרין ספא” תוכלו ליהנות מטיפול זה מידי מטפלים מנוסים ומקצועיים, וכמובן ליהנות מפינוקים רבים לפני ואחרי הטיפול במסגרת חבילות ספא שונות ומשתלמות להפליא.

עקרונות הרפלקסולוגיה

כאמור, הרפלקסולוגיה מבוססת על כך שכל נקודה בכפות הרגליים קשורה לאיבר בגוף – כשלמעשה לרוב האיברים יש שתי נקודות הקשורות אליהם, אחת בכף רגל שמאל ואחת בכף רגל ימין.

כך, למשל, הלב קשור לנקודה בחלק הפנימי של כף רגל ימין, מעט מתחת לאצבעות, וכמו בתמונת ראי, גם לנקודה בחלק הפנימי של כף רגל שמאל, אף היא מעט מתחת לאצבעות. האזור השקוע במרכז כפות הרגליים מייצג את הבטן, האצבעות משקפות את מצבם של הראש והצוואר (כולל המוח, האוזניים והעיניים), הכתפיים מיוצגות בצד החיצוני של כפות הרגליים, מעט מתחת לאצבעות, הירכיים בצד החיצוני של העקבים והטחול במרכז החלק החיצוני של כף רגל שמאל.

כף רגל שמאל מקושרת למצב רגשי, ואילו כף רגל ימין משקפת את המצב כפי שהוא בא לידי ביטוי בפועל. מצוקה של האיבר תתבטא בסימנים בנקודות הרלוונטיות בכפות הרגליים, ואילו טיפול באותן נקודות ישפר את מצבם של האיברים ויבטיח תפקוד תקין שלהם. אפשרות אחת היא כי המטופל ידווח על המצוקות המטרידות אותו, ובהתאם המטפל יבחר נקודות שאותן יעסה. אפשרות אחרת היא להתבונן בכפות הרגליים (ובפרט בצבע, בחריצים וביבלות), ודרכן לאתר מצוקות שאולי המטופל כלל לא מודע אליהן, או שהוא מכחיש את קיומן, כשגם לאינטואיציה מפותחת של המטפל ישנה חשיבות בהצלחת הטיפול.

בנוסף לזיהוי האיבר שתפקודו אינו תקין בהתאם למקום בכף הרגל שנמצאו בו חריצים, יבלות, צבע שונה וכו’, מאבחנים מטפלים בתחום של רפלקסולוגיה את מצבו של האדם גם באמצעות ארבעה יסודות המיוצגים באזורים השונים המרכיבים את כף הרגל: העקב, שמייצג את יסוד האדמה – שקשור למיניות, כוח פיזי, ביטחון עצמי וגבולות; הקשת, שמייצגת את יסוד המים – הקשור לדימוי העצמי ולתחום הרגש; הכרית, שמייצגת את יסוד האש – שמשפיע על הביטוי העצמי ועל העשייה באופן כללי; והאצבעות שמייצגות את יסוד האוויר – שקשור לאינטלקט, למחשבות ולחושים השונים. בהתאם, חריצים באזור יסוד האש, לדוגמה, מאפיינים את מי שמתקשה להוציא דברים מהכוח אל הפועל, ואילו יבלות באזור יסוד האדמה הן סימפטום של בעיות במיניות, ביטחון עצמי רעוע או היעדר גבולות.

המגע בנקודות הרלוונטיות בכפות הרגליים יכול להיות עיסוי עדין או לחיצות חזקות יותר, בהתאם למצוקה שאובחנה. על פי עדויות מטופלים ב”גרין ספא”, ובכלל, רפלקסולוגיה יעילה במקרים של תשישות כרונית, שרירים תפוסים, בעיות נשימה, מצוקות של מערכת העיכול ובעיות פיזיות ונפשיות אחרות.

?